Regaip Kandilinde Kılınacak Namazlar

Regaip gecesi kılınacak Namazlar.Regaip kandilinde hangi ibadetler yapılır?

regaip kandili Recebi şerif ayın ilk cuma gecesi olup perşembe günü akşamında kutlanır.Regaip kandili Annesi Hz.Aminenin Peygamber (s.a.v) efendimize gebe kaldığı ve Efendimizin anne karnına düştüğü ve yeryüzünü şereflerendirdiği gecedir.Bu kıymetli geceyi oruçla karşılamak ve gecesinde de ibadet ve taatla meşgul olmak çok faziletlidir.Akşamında ise ibadete evvela bir tesbih namazı ile başlayıp peşindende bu geceye mahsus olarak kılınan nafile namaz kılınmalıdır.

Bu geceye has olan akşam ile yatsı namazı arasında 12 rekat hacet namazı kılınır.Bu gece Akşam ile yatsı arasında 12 rekat hacet namazı kılınır.İki rek'atte bir selam vererek kılınan bu namazda,Fatiha'dan sonra her rek'atte 3 İnna enzelnahü....ile 12 ihlası şerif (Kulhüvellahü ehad) okunur.

Hacet namazına şu şekilde niyyet edilir:"Ya Rabbi, beni,Peygamber efendimiz hürmetine feyzi ilahine,afv'ı ilahine,rıza'i ilahine nail eyle.Abid kulların arasına kaydeyle.Dünya ve Ahiret sıkıntılarından halas eyle"

Nmamazdan sonra,7 Salatı-Ümmiye okunup secdeye varılır.Salatı-Ümmiye şudur: "Allahümme salli ala seyyidina muhammedini'nebiyyi'l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim".

secde'de 70 def'a "Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh" okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği "Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta'lem İnneke ente'l-e'azzül-ekrem" okunur.
Tekrar secdeye varıp "Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh" okunur.

Daha sonra secde'den kalkıp dua edilir.Dua ederken şu şekilde iltica edilmelidir; "Allahümme barik lena Recebe ve Şaban'e ve belliğna Ramazan".

Manası :Ey Allahım Recep ayını bize mübarek kıl .Ve bizi Şa'ban ve Ramazan ayına ulaştır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..