Oruç Nedir? Nasıl Tutulur?

Oruç Nedir? Nasıl Tutulmalıdır?

Oruç, İslamın şartlarından birisi olup ibadet niyetiyle imsak vaktinden itibaren güneş batıncaya (akşam ezanına)kadar kişinin yemekten ,içmekten ve cinsi ilişkiden kendini uzak tutmasıdır.Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Oruçtan maksat, sabır, şükür, nefis terbiyesidir.Oruç tutna bir kimse gözünü haramdan dilini yalan ve gıybetten ,kulağını kötü sözden sakınır ,ellerini harama uzatmaz ayakları ile harama koşmaz ise ancak onun tuttuğu sevabı ve mükafatı vadedilen oruç olur.Aksi takdirde o kimsenin orucu yalnız açlık ve susuzluktan ibaret olup sevabından istifafe edemez.Peygamber (s.a.v.) Efendimiz "Nice oruç tutanlar vardır ki,onların oruçları ancak açlık ve susuzluktan ibarettir" buyurmuşlardır.

Oruç,akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkek ve kadınlara Peygamber (s.a.v.) Efendimizin hicretinin 2. yılında farz kılınmıştır.
Hz.Allah c.c. Kur'an-ı Kerimin Bakara sûresinin 183.ayetinde : “Ey iman edenler, sizden önceki ümmetlere yazıldığı gibi sizin üzerinize de oruç farz kılındı, umulur ki korunursunuz”.buyurmaktadır.Oruç ibadeti bizden önceki ümmetlere de farz kılınmış olan ve hz.Allah katında çok kıymetli olan bedeni bir iabdettir."Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz." 183. ayetiyle bildirilmiştir.

Ayrıca aynı sûrenin 185. âyetinde de "sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin." buyurularak oruç ibadetinin yerine getirilmesi emredilmiştir. Peygamber Efendimiz de, İslâm'ın beş temelinden birinin Ramazan ayında oruç tutmak olduğunu bildirmiştir.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

"Cennette "Reyyan" denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde Cennete yalnız oruçlular girerler; o kapıdan onlardan başka hiç bir kimse giremez."Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..