Gıybetin Zararları

Gıybetin zararları nelerdir? Gıybet etmenin insana ve topluma verdiği zararlar

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيراً مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلا تَجَسَّسُوا وَلا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضاً أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ
“Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”

Gıybet,bir insanı bulunmadığı bir ortamda konuşmak ve onun gerek yaptıkları gerekse sıfatı hakkında konuşmaktır.Gıybet etikleri halde "efendim ben gıybet etmiyorum olanı söylüyorum " diyen kimse sadece kendisin kandırır.Zira Bir insanda var olna gerek iyi gerek kötü bir şeyi onun gıyabında konuşmak gıybettir.Olmayan şeyi konuşmak ve söylemek zaten iftiradır.Yüce Allah, yarattığı varlıklar içinde insanı, en mükemmel şekilde yaratmış, iyiyi kötüden ayırması için akıl vermiş, kalbindeki duyguları ifade etmesi için de ilahi bir lütuf olarak dil nimetini vermiştir. Rabbimiz insanların her hususta iyilikler ve güzellikler içinde olmalarını arzu ederken, kendilerine yakışmayacak çirkinliklerin her çeşidinden uzak durmalarını öğütlemiştir. İnsanoğlunun dilinden çıkan ve kendisine dünya ve ahiret sıkıntısı getiren zararlardan biri de gıybettir.

Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz gıybetin haram oluşunu Hucurat süresinde şöyle beyan buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de sahabeyi gıybetin hakikatinden haberdar etmek için şöyle buyurmuşlardır: “Gıybet nedir, bilir misiniz?” Sahabe: “Allah ve Resûlü daha iyi bilir,” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “Gıybet, din kardeşini hoşlanmadığı bir şey ile anmandır” buyurdu. “Söylenen ayıp eğer o kardeşimde varsa, ne dersiniz?” diye soruldu. “Eğer söylediğin şey onda varsa gıybet ettin; yoksa ona iftira ettin demektir,” buyurdu.

Allahın gıybeti yasaklaması onun zararlarına binaendir. Gıybet, toplumun huzur ve güvenini zedeleyen bir unsurdur. Toplumda fertlerin birbirlerinin arkalarından konuşmaları sebebiyle kişiler arasında güven ortadan kalkar. Müslüman’ın en önemli özelliği, en üstün vasfı ise, insanların kendisinden emin olması ve kendini güvende hissetmesidir. Bu münasebetle Sevgili Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde kendisine, “En üstün Müslüman kimdir?” sorusuna “Dilinden ve elinden Müslümanların emniyette olduğu kimse” cevabını vermiştir.
İnsan onurunu zedeleyen, dargınlık ve düşmanlıklara sebebiyet veren gıybetten uzak duralım. Gıybet, kardeşliğe saplanan hançer, sevgiyi solduran bir alevdir.
İnsanlar arasındaki birlik ve beraberliğin ortadan kalkmasına vesile olan fitne ve fesadın kaynağıdır. Tek kelimeyle gıybet, günah bataklığıdır. O halde tez elden tövbe edip, gıybetini yaptığımız kardeşlerimiz varsa onlarla helalleşelim. Elimizden geldiğince de insanları, birbirlerini gıybet etmekten sakındıralım. bir hadis-i şerif mealiyle bitiriyorum. “Kim din kardeşinin gıybet edilmesini önlerse Allah-u Teâla o kimseyi cehennem ateşinden korur.”

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..